Skolbiblioteken

Skolbiblioteken i grundskolan i Nybro Kommun består av fyra fasta skolbibliotek och bokbussen. Skolbiblioteksansvariga är Emma Sjöberg, Paradisområdet och Hanemåla. Kontakta gärna oss som jobbar på ditt skolbibliotek.

Emma når du på 0481-455 28, emma.e.sjoberg@nybro.se

Fagerslättsskolan

På skolbiblioteket jobbar Therese Lundblad och du kan nå henne på telefon 0481-454 67 och på mail therese.lundblad@nybro.se.

Hanemålaskolan

På skolbiblioteket jobbar Lise-Lotte Kero. Du kan nå henne på telefon 0481-455 39 och på mail lise-lotte.kero@nybro.se

Madesjöskolan

På skolbiblioteket jobbar Annette Davidsson, telefon 0481-454 72 och på mail annette.davidsson@nybro.se.

Paradiskolan

På Mediateket jobbar Emma Sjöberg och du kan nå henne på telefon 0481-455 28 och på mail emma.e.sjoberg@nybro.se. Paradisskolans bibliotekskatalog och utlåning.

Bokbussen

Bokbussen besöker alla skolor utan fasta skolbibliotek en gång i veckan under måndag till torsdag. Turlistan kan du se här. Bokbussen nås på telefon 0481- 454 61.

På bokbussen jobbar Therese Lundblad, therese.lundblad@nybro.se, skolbibliotekarie för bokbussens skolor.

Siv Nilsson, siv.nilsson@nybro.se, åker skoltur onsdagar och torsdagar.

Tina Lindahl, tina.lindahl@nybro.se, åker skoltur torsdagar.

Sten Torstensson, sten.torstensson@nybro.se, åker skoltur tisdagar och onsdagar.

Hanna Annerstedt, hanna.annerstedt@nybro.se, åker skoltur onsdagar.

 

 

 

 

Öppettider skolbiblioteken

Madesjöskolans bibliotek

Måndag: 08.30-14.00
Tisdag-torsdag: 08.30-15.00

Telefon 0481-454 72

 

Paradisskolans bibliotek

Måndag: 08.30-14.00
Tisdag: 08.30-15.00
Onsdag: 08.30-14.30
Torsdag: 08.30-15.00

Telefon: 0481-455 28

 

Hanemålaskolans bibliotek

Måndag: 08.30-14.00
Torsdag: 08.30-14.00

Telefon: 0481-455 39

 

Fagerslättsskolans bibliotek

Måndag: 08.30-14.00
Onsdag: 08.30-14.00

Telefon 0481-454 67 

 

 
Huvudbiblioteket

Huvudbiblioteket

Öppettider

Måndag: 10.00-19.00
Tisdag: 10.00-19.00
Onsdag: 10.00-19.00
Torsdag: 10.00-19.00
Fredag: 10.00-17.00
Lördag: 10.00-14.00
Söndag: 11.00-15.00

 

Tidningsrummet öppnar 08.00 varje vardag.

Avvikande öppettider

Bokbussen

Bokbussen

Turlistor