Skolbiblioteken

Skolbiblioteken

Skolbiblioteken i grundskolan i Nybro Kommun består av fyra fasta skolbibliotek och bokbussen. Skolbiblioteksansvariga är Tina Lindahl, Paradisområdet och Hanemåla, och Pernilla Schultz, Madesjöområdet. Kontakta gärna oss som jobbar på ditt skolbibliotek.

Tina når du på 0481-455 28, tina.lindahl@nybro.se. Pernilla når du på 0481-454 72, pernilla.schultz@nybro.se.

Fagerslättsskolan

På skolbiblioteket jobbar Therese Lundblad och du kan nå henne på telefon 0481-454 67 och på mail therese.lundblad@nybro.se.

Hanemålaskolan

På skolbiblioteket jobbar Lise-Lotte Kero. Du kan nå henne på telefon 0481-455 39 och på mail lise-lotte.kero@nybro.se.

Madesjöskolan

På skolbiblioteket jobbar Pernilla Schultz, telefon 0481-454 72 och på mail pernilla.schultz@nybro.se.

Paradiskolan

På Mediateket jobbar Tina Lindahl och du kan nå henne på telefon 0481-455 28 och på mail tina.lindahl@nybro.se. Paradisskolans bibliotekskatalog och utlåning.

Bokbussen

Bokbussen besöker alla skolor utan fasta skolbibliotek en gång i veckan under måndag till torsdag. Turlistan kan du se här. Bokbussen nås på telefon 0481- 454 61.

På bokbussen jobbar Therese Lundblad, therese.lundblad@nybro.se, skolbibliotekarie för bokbussens skolor.

Siv Nilsson, siv.nilsson@nybro.se, åker skoltur tisdagar och onsdagar.

Sofia Hjelm, sofia.hjelm@nybro.se, åker skoltur torsdagar.

Sten Torstensson, sten.torstensson@nybro.se, åker skoltur onsdagar och torsdagar.

 

 

 

 

Mina sidor

Öppettider skolbiblioteken

Madesjöskolans bibliotek

Måndag: 08.30-14.00
Tisdag-torsdag: 08.30-15.00

Telefon 0481-454 72

 

Paradisskolans bibliotek

Måndag: 08.30-14.00
Tisdag-torsdag: 08.30-15.00

Telefon: 0481-455 28

 

Hanemålaskolans bibliotek

Måndag: 08.30-14.00
Torsdag: 08.30-14.00

Telefon: 0481-455 39

 

Fagerslättsskolans bibliotek

Måndag: 08.30-15.00
Onsdag-torsdag 08.30-14.00

Telefon 0481-454 67 

 

 
Huvudbiblioteket

Huvudbiblioteket

Öppettider

Måndag: 10.00-19.00
Tisdag: 10.00-19.00
Onsdag: 10.00-19.00
Torsdag: 10.00-19.00
Fredag: 10.00-17.00
Lördag: 10.00-14.00

 

Tidningsrummet öppnar 08.00 varje vardag.

Avvikande öppettider


Bokbussen

Bokbussen

Turlistor