Skolbiblioteken

Skolbiblioteken

Skolbiblioteken i grundskolan i Nybro Kommun består av fyra fasta skolbibliotek och bokbussen. Kontakta gärna oss som jobbar på skolbiblioteken.

Fagerslättsskolan

På skolbiblioteket jobbar Therese Lundblad. Du kan nå henne på telefon 0481-454 67 och på mail therese.lundblad@nybro.se.

Hanemålaskolan

På skolbiblioteket jobbar Lise-Lotte Kero. Du kan nå henne på telefon 0481-455 39 och på mail lise-lotte.kero@nybro.se

Madesjöskolan

På skolbiblioteket jobbar Sebastian Nilsson. Du kan nå honom på telefon 0481-454 72 och på mail sebastian.nilsson@nybro.se

Paradisskolan

På skolbiblioteket jobbar Emma Sjöberg. Du kan nå henne på telefon 0481-455 28 och på mail emma.e.sjoberg@nybro.se

Bokbussen

Bokbussen besöker alla skolor utan fasta skolbibliotek en gång i veckan under måndag till torsdag. Turlistan kan du se här. Bokbussen nås på telefon 0481- 454 61. bokbussen@nybro.se 

På bokbussen jobbar Therese Lundblad, therese.lundblad@nybro.se, skolbibliotekarie för bokbussens skolor.

Siv Nilsson, siv.nilsson@nybro.se.

Sten Torstensson, sten.torstensson@nybro.se.

Hanna Annerstedt, hanna.annerstedt@nybro.se.

 

 

 

 

Öppettider skolbiblioteken

Madesjöskolans bibliotek

Måndag-tisdag: 08.30-15.00
Onsdag: 08.30-14.30
Torsdag: 08.30-12.00

Telefon 0481-454 72

 

Paradisskolans bibliotek

Måndag-tisdag: 08.30-15.00
Onsdag: 08.30-14.30
Torsdag: 08.30-12.00

Telefon: 0481-455 28

 

Hanemålaskolans bibliotek

Måndag: 08.30-13.30
Torsdag: 08.30-13.30

Telefon: 0481-455 39

 

Fagerslättsskolans bibliotek

Måndag: 08.30-14.00
Onsdag: 08.30-14.00

Telefon 0481-454 67